SOKRATES jest programem współpracy europejskiej w dziedzinie edukacji. Uczestniczy w nim 29 państw (piętnaście krajów UE, państwa Wolnego Obszaru Gospodarczego - Norwegia, Lichtenstein, Islandia, państwa z Europy Środkowej i Wschodniej stowarzyszone z UE - Bułgaria, Czechy, Estonia, Węgry, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Słowenia) oraz Malta i Cypr. Polska i inne kraje stowarzyszone z Unią Europejską biorą w nim udział od roku szkolnego 1997/98.

Obecnie realizowana jest druga edycja programu SOKRATES II (2000-2006). Poprzednia edycja programu SOKRATES była realizowana w latach 1995-1999.

 • Główne cele programu SOKRATES II
  • rozwój nauczania języków krajów UE,
  • rozwój współpracy i wyjazdów studentów i kadry akademickiej w celach pogłębienia wiedzy o kształceniu europejskim,
  • nowe metody dydaktyczne oraz badania problemów polityki edukacyjnej.
 • Powyższe cele mają być osiągnięte poprzez:
  • wyjazdy na studia,
  • rozwój nowych technologii w dziedzinie informacji i komunikacji,
  • naukę języków obcych,
  • projekty pilotażowe.
  • WIZYTA UCZNIÓW Z OŚRODKA W LIETZEN

   W dniach 18-28.10.2005 gościła w naszej szkole grupa uczniów z ośrodka w Lietzen. W trakcie wizyty uczniowie realizowali projekt w ramach programu Sokrates Comenius. W ciągu tych 10 dni pracowali oni na warsztatach CKP projektując i budując szafę z witryną, która można podziwiać w budynku nr 2 przy ulicy Poznańskiej.
   W trakcie trwania wizyty towarzyszyła grupie z Niemiec grupa uczniów naszej szkoły – uczniów klasy II te, która to w czerwcu wyjedzie na rewizytę do Lietzen i również będzie projektować i budować meble.
   W ciągu tych 10 dni grupa partnerska odwiedziła fabrykę mebli w Skwierzynie, zwiedziła firmę Marex a także miała okazję zobaczyć jak pracuje tartak. Dodatkową atrakcją było zwiedzenie małych firm stolarskich. Uczniowie byli zachwyceni tym, co zobaczyli.
   Większość maszyn i urządzeń mieli okazję zobaczyć po raz pierwszy. Największym zainteresowaniem cieszyło się urządzenie CMC, które pracuje w fabryce mebli.
   Wizyta ta miała nie tylko charakter typowo stolarski. Goście byli na wycieczce w Poznaniu, w MRU oraz Gorzowie. Ponadto uczestniczyli w rozgrywkach sportowych, dyskotekach i ogniskach.
   Na zakończenie wizyty odbyło się spotkanie pożegnalne przy ognisku, na którym to uczestnicy programu otrzymali pamiątkowe dyplomy i prezenty.
   Nasi uczniowie przygotowują się do wyjazdu w czerwcu, uczestnicząc miedzy innymi w zajęciach językowych, które mają im przybliżyć słownictwo z dziedziny stolarstwa. Mamy nadzieję, że wizyta w Lietzen będzie równie udana i pełna wrażeń.

   Agnieszka Gołębska-Tracz

   Wyjazd czerwcowy w ramach tego projektu