w ramach programu finansowanego z
Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży

PROJEKT:"Ku wspólnej przyszłości"


29 kwietnia - 03 maja 2013

Międzynarodowa wymiana młodzieży Kamminke 2013 odbyła się w dniach 29.04- 03.05.2013. Projekt podejmował tematykę historyczną dotyczącą Drugiej Wojny Światowej.
Uczniowie naszej szkoły z klas pierwszych mieli okazję spędzić kreatywnie cały tydzień z uczniami partnerskiej szkoły z Gro? Köris i poznać wiele ważnych ale i tragicznych faktów, które wydarzyły się w ostatnich miesiącach wojny. Zanim jednak przeszliśmy do realizacji takich zadań poznaliśmy się, bawiąc się przy tym bardzo dobrze.
Zajęcia integracyjne prowadzone przez polskich i niemieckich animatorów były wesołe, ciekawe i pouczające. Ośrodek kształcenia młodzieży w Kamminke jest nowoczesny i dobrze wyposażony. Boisko, świetlica, park linowy, wypożyczalnia rowerów i piękna okolica dają wiele możliwości spędzania czasu wolnego. Tego jednak, ze względu na bogaty program, nie mieliśmy wiele. Najzabawniejszym z realizowanych zadań była gra miejska w Świnoujściu, a najciekawszym zwiedzanie wojskowego zakładu badań nad pociskami rakietowymi z czasów Drugiej Wojny Światowej w Peenemünde.
Cały projekt przyniósł wiele wrażeń i nowych doświadczeń. Dzięki dobrze przygotowanym zadaniom rozszerzyliśmy znacznie naszą wiedzę na temat Drugiej Wojny Światowej i jako tragedii ludzi, a także jako okoliczności do niesłychanego postępu technicznego, który wówczas był skierowany przeciwko , a dziś służy człowiekowi. Rozwinęliśmy też nasze umiejętności językowe zarówno niemiecki jak i angielski.

Opiekunowie: Rafał Fedczyszyn
Zdjęcia Kamminke.

Rafał Fedczyszyn