Osoby , które wykonują fizyczną pracę spędzają lata na nauce swojego zawodu.

Najprawdopodobniej bardzo wielu z was często było zszokowanych wysokimi kosztami różnorodnego rodzaju usług czy przedmiotów. Trzeba powiedzieć, że wielu z nas mają one prawo przygnębić. Wtedy zastanawiamy się, dlaczego są one tak drogie. Wszakże my nie oczekujemy zapłaty rzędu 150 złotych za 10 minut naszej pracy. Więc za co de fakto płacimy fachowcom gdy ich zatrudniamy? Przecież hydraulik tylko uderza w rury. Możemy myśleć, że usługi osób, które pracują w nieco mniej prestiżowych dziedzinach, takowych jak mechanika samochodowa czy hydraulika, muszą cenić swoje usługi znacznie mniej, aniżeli np lekarze czy prawnicy. Podczas gdy ich opłaty potrafią być faktycznie niemałe. Czasami gdy je zobaczymy nachodzi nas myśl, że wszak moglibyśmy zrobić to samo, co oni własnymi siłami.

Pamiętaj jednakże, że nie płacisz im tylko za dokręcenie śrubki lub wymianę oleju w samochodzie, czy elektrozawory łódź. Ich wartość pochodzi z ich doświadczenia. Wszakże Ty sam nie masz pojęcia, w jakim miejscu daną śrubkę należy dokręcić. Fachowcy mogą czuć to nawet instynktownie oraz naprawić daną usterkę w 5 minut. Czy posiadana wiedza naprawdę jest taka cenna? Może Wam się wydawać, iż starczy wprowadzić w Google frazę “w jaki sposób wymienić olej silnikowy, ażeby wiedzieć na określony temat absolutnie wszystko, co jest wam potrzebne. Jednakże zauważ, że by generalnie wiedzieć, co jest w danej chwili problemem, musimy mieć sporą wiedzę na dany temat. Najczęściej osoby wykonujące pracę fizyczną spędzają lata na nauce swojego zawodu, idąc do technikum, a kolejno pobierając praktyki w firmie u specjalisty.

Nie da się takiej wiedzy zyskać przez 20 krótkich minut, przekopując się przez artykuły na konkretny temat. Nawet jeśli byłoby to wykonalne, to wciąż brakuje nam wyczucia a także praktyki, jakie pomogłyby nam usunąć awarię bez niebezpieczeństwa zepsucia czegoś ważniejszego. Czy wszystkich ludzi oceniamy dokładnie tak samo? Nikt z nas w większości nie kwestionuje wysokości ceny naprawy awarii u producenta lub w autoryzowanym salonie naprawy. Ze stuprocentową pewnością, koszt może nas przytłaczać a także będziemy mieć pewne opory, zanim się na to zdecydujemy, lecz w końcu zapłacimy odpowiednią kwotę bez gadania. Tymczasem mechanik pracujący sobie prywatnie w niedużym warsztacie, który to weźmie od nas pięć razy mniej, wywołuje u nas znacznie większe.

Dlaczego te dwie opcje oceniamy zupełnie inaczej, skoro możliwe, że osoby , które wykonują dokładnie tą samą usługę posiadają taką samą wiedzę? Czy chodzi tutaj o ich miejsca pracy, charakter warsztatu, a być może fakt, iż praca na swoim często kojarzy wam się mniej prestiżowo?

Dodaj komentarz