ZST SKWIERZYNA - Wolontariat 2012/2013
WOLONTARIAT 2012/2013

"Podziel się posiłkiem"

28 i 29 września 2012r. zbieraliśmy żywność w ramach ogólnopolskiej akcji pomocy dzieciom "Podziel się posiłkiem". Kilka dni wcześniej w mieście rozwiesiliśmy plakaty. W piątek po południu i w sobotę skwierzyńskich marketach "Biedronka" i "Netto" rozdawaliśmy ulotki o akcji i dziękowaliśmy darczyńcom, zapełniającym nasze kosze żywnością.

W akcji wzięli udział uczniowie klas: 1 F, 1 TB, 1 TC, 1 TD, 1 TF, 2 B, 2E, 2 TF, 3 TF, 3C; nauczyciele: R. Fedczyszyn, D. Filipek, B. Kałakuka, A. Smutnicka oraz gościnnie uczniowie gimnazjum i ZSO.

Zebraliśmy łącznie 300,96 kg żywności (Biedronka: 184,362 kg; Netto 116,598 kg) i komisyjnie przekazaliśmy Siostrom Miłosierdzia, które rozdzielą ją między potrzebujące wsparcia rodziny z dziećmi.

DZIĘKUJEMY Wszystkim, którzy wsparli w jakikolwiek sposób naszą akcję!

Aleksandra Smutnicka
Fot. A. Smutnicka, D.Fijałkowska i E.Okraska

DLA JULKI

W bieżącym roku szkolnym (luty 2013) Szkolne Koło Wolontariatu w odpowiedzi na prośbę rodziców o wsparcie w leczeniu dwuletniej Julki z chorobą nowotworową, wspólnie z wychowawczyniami i młodzieżą z Internatu zorganizowało kiermasz ciast i dyskotekę charytatywną. Pozyskane środki w kwocie: 556 zł, przeznaczono na ten szczytny cel "Dla Julki", wpłacając na rachunek "Fundacji" we Wrocławiu "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową".

Opiekun SKW: Barbara Kałakuka

Świąteczna Zbiórka Żywności

W dniach 7-8 grudnia 2012r. włączyliśmy się w ogólnopolską akcję Świąteczna Zbiórka Żywności organizowaną przez Federację Banków Żywności. Z gorzowskiego Banku Żywności otrzymaliśmy materiały i ruszyliśmy do skwierzyńskich marketów: Biedronka i Netto.
W zbiórce wzięło udział 38 wolontariuszy - uczniów ZST, nauczycieli oraz naszych przyjaciół z ZSO i gimnazjum. Dwa dni pracy zaowocowały dużą ilością otrzymanych darów: w Biedronce zebraliśmy 212,302 kg, a w Netto 136,512 kg, co dało razem 348,814 kg zywności. Tradtycyjnie dary przekazaliśmy Siostrom Miłosierdzia, które przekażą je potrzebującym rodzinom.

Aleksandra Smutnicka

Wielkanocna zbiórka żywności

Współpracując z Federacją Banków Żywności podjęliśmy się przeprowadzenia w Skwierzynie w dniach 15-16.03 Wielkanocnej Zbiórki Żywności. Kwestowaliśmy tradycyjnie z Biedronce i Netto.
Efektem było zebranie 42,107 kg żywności w "Biedronce" i 52,43 kg żywności w "Netto", co daje łącznie 94,537 kg.
Pięknie dziękujemy Wszystkim, którzy wsparli potrzebujących.Pracowali z nami: nauczyciele - p. M. Bobik, R. Fedczyszyn, D. Filipek, A. Smutnicka oraz uczniowie z klas: 1 F, 1 TC, 2B, 2E, 2 TA, 2 TF, 4 TH, ZSO, Gimnazjum im. W. Jagiełły oraz absolwenci ZST.

Zebraną żywność przekazaliśmy Siostrom Miłosierdzia, które rozdzielą ją między potrzebujących.

Aleksandra Smutnicka

IV edycja Rajdu Katyńskiego

W dniu 25 kwietnia 2013 roku, dla uczczenia 73 Rocznicy Zbrodni Katyńskiej uczniowie skwierzyńskich i międzyrzeckich szkół wzięli udział w IV edycji Rajdu Katyńskiego, zorganizowanego tradycyjnie przez Szkolne Koło Wolontariatu.
Jak co roku Rajd został objęty honorowym patronatem przez Burmistrza Skwierzyny T. Watrosa.

W tegorocznym Rajdzie zmagało się sześć drużyn, które dzielnie pokonywały trasę Rajdu z konkurencjami weryfikującymi wiedzę i umiejętności uczestników z zakresu: Pierwszej pomocy przedmedycznej, historii o Katyniu, pokonywali również punkt leśny, strzelniczy i sprawnościowy.

Ostateczna klasyfikacja przedstawiała się następująco:

 • I miejsce - Zespół Szkół Technicznych w Skwierzynie - 60 punktów,
 • II miejsce - LO w Skwierzynie - 59 punktów,
 • III miejsce - Młodzież z Internatu przy ZST w Skwierzynie - 56 punktów,
 • IV miejsce - Młodzież Misjonarska - 52 punkty,
 • V miejsce - Liceum Ekonomiczne z Międzyrzecza - 47 punktów,
 • VI miejsce - Gimnazjum w Skwierzynie - 46 punktów.

Serdecznie podziękowania kierujemy do sponsorów i współorganizatorów imprezy:

 • Burmistrza Skwierzyny - Tomasza Watrosa,
 • Nadleśnictwa w Skwierzynie,
 • Rady Rodziców przy ZST w Skwierzynie,
 • Proboszcza Parafii - Ks. Grzegorza Markulaka,
 • Dyrektora OSIR-u w Skwierzynie - Lesława Hołowni,
 • Mirosława Golasa.

Dziękujemy również nauczycielom i opiekunom biorącym udział w Rajdzie: I. Goławskiej, D.Filipek, M. Głuszakowi, K. Czekalskiej, M. Bobik, J. Stańczuk, R. Poźniak oraz E. Żmudzińskiej.

Opiekunowie SKW: Barbara Kałakuka, Aleksandra Smutnicka