ZST SKWIERZYNA - Wolontariat 2010/2011
WOLONTARIAT 2010/2011

Dzień pieczonego ziemniaka

Dnia 23 września 2010r. w Skwierzynie po raz kolejny odbyły się Ponadregionalne Spotkania Dzieci Niepełnosprawnych pod hasłem "Święto Pieczonego Ziemniaka". Razem z opiekunkami wolontariatu poszłyśmy do OPS w Skwierzynie. Opiekunki świetlicy "U Kubusia Puchatka" były przy konkursie malowania ziemniaka. Na początku odbyły się zawody osób niepełnosprawnych, następnie poczęstunek oraz nadanie medali, pucharów i tańce. Angelika siedziała przy rejestracji z praktykantką OPS, Malwina i Klaudia nalewały kawę oraz podawały ciasto uczestnikom spotkania. Bardzo nam się podobało to, że mogłyśmy pomóc tym chorym ludziom i sprawić im trochę radości

Malwina Siedlerska, 2 LB
fot. Krystyna Obst

Podziel się posiłkiem 1

25 września zbieraliśmy żywność jako pomoc dla dzieci w ramach ogólnopolskiej akcji "Podziel się posiłkiem". Zaprosili nas do tego Przyjaciele z gorzowskiego Banku Żywności. Łącznie zebraliśmy 281,981 kg żywności. Przekazaliśmy to Siostrom Miłosierdzia, które rozdadzą dary ubogim rodzinom. Dziękujemy Wszystkim, którzy wsparli naszą akcję. Zapraszamy ponownie w grudniu :)
Kilka godzin pracy, kilkanaście osób z kl. 1 E, 1 TC, 1 TF, 2 LA, 2 TC, kilku nauczycieli, życzliwość pracowników skwierzyńskich marketów i efekty: Biedronka: 127,312 kg, NETTO: 154,579 kg

Aleksandra Smutnicka
fot. s. Jolanta Marek SM

Dni kultury

"Miłość jest przykazaniem" XXVII Dni Kultury Chrześcijańskiej Gorzów Wlkp. 2010

Szkolne Koło Wolontariatu uczestniczyło w dwóch spotkaniach w ramach XXVII Dni Kultury Chrześcijańskiej w Gorzów Wlkp. Wzięli w nich udział uczniowie klas I-IV ZST oraz nauczyciele. Kolejny raz skorzystaliśmy z zaproszenia współpracującego z nami Klubu Inteligencji Katolickiej z Gorzowa. Mieliśmy okazję podziękować za życzliwość p. Teresie Klimek - prezes KIK.
Hasłem tegorocznych spotkań były słowa "Miłość jest przykazaniem". 11 października zobaczyliśmy w studyjnym kinie "60 krzeseł" austriacki film pt. "Lourdes", a dzień później wysłuchaliśmy wykładu prof. Jerzego Stępnia z Warszawy "Solidarność - ostatnia polska konfederacja?"

Ciekawe było zwłaszcza to drugie spotkanie, gdyż prof. Stępień jako prawnik - konstytucjonalista był również działaczem opozycji niepodległościowej w czasach PRL, zaś w III RP pracował m. in. jako parlamentarzysta, współtwórca reformy samorządowej, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia i prezes Trybunału Konstytucyjnego oraz nauczyciel akademicki. Sam wykład nie był nudny, ani zbyt trudny w odbiorze, gdyż okraszony wieloma anegdotami i dygresjami.

Aleksandra Smutnicka
fot. Artur archcki i fot. Patryk Wąsiel

Pola Nadziei

Żonkil to symbol nadziei, więc kwiat ten został wybrany na symbol kampanii "Pola Nadziei", której celem jest pozyskiwanie środków dla hospicjów w Polsce, a także propagowanie idei hospicyjnej. Kampania trwa od czternastu lat, gorzowskie hospicjum uczestniczy w niej od pięciu lat.Widocznym i efektownym elementem kampanii jest tworzenie żonkilowych kwietników.
Wolontariusze z naszej szkoły pod opieką p. Barbary Michalak i p. Magdaleny Bobik zbierali datki na rzecz Hospicjum Św. Kamila w Gorzowie. Kto wrzucił do puszki choćby złotówkę otrzymał cebulkę żonkila. Wiele osób zostawiło cebulki po to, aby posadzić je na terenie szkoły w celu utworzenia "żonkilowych kwietników".

W dniu 18.10.2010r. posadziliśmy cebulki przed szkołą przy ulicy Poznańskiej, a 25.10. 2010 na terenie szkoły przy ulicy 2 Lutego. W kwietniu 2011 r. żonkile pięknie zakwitły.
Na pewno zakwitną jeszcze nie raz.

Barbara Michalak, Aleksandra Smutnicka
fot. Mirosław Ciepliński

Podziel się posiłkiem 2

Liczymy czekolady SortujemyPo raz drugi w tym roku szkolnym 4 grudnia 2010r. kwestowaliśmy w skwierzyńskich marketach "Biedronka " i "Netto". Zbieraliśmy żywność dla dzieci z ubogich rodzin. W Lubuskiem zebrano wtedy 11 ton żywności w ramach akcji "Podziel się posiłkiem - 2" Naszym udziałem jest zbiórka 337,341 kg żywności, którą przekazaliśmy Siostrom Miłosierdzia.

Stamtąd produkty trafią do najbardziej potrzebujących. Nie zdążyliśmy zrobić zdjęć podczas kwesty, bo kilka osób musieliśmy zastąpić w pracy (nie dotarli) i zwyczajnie zapomnieliśmy o fotografowaniu. Pracowało nas wtedy łącznie 18 osób. Najaktywniejszym wolontariuszom, którzy kwestowali w sobotę w marketach wręczono pamiątkowe dyplomy na apelu szkolnym.

Aleksandra Smutnicka
Fot. Rafał Białan

Razem w świetlicy

Spotkanie 19.01.2011

Na zaproszenie Wychowawczyń ze Świetlicy Środowiskowej "U Kubusia Puchatka" 19.01.2011r. wzięliśmy udział w spotkaniu integracyjnym dla wolontariuszy. Uczestniczyli w nim również dorośli, którzy woluntarystycznie są obecni w życiu świetlicowym. Przy wspólnym stole był czas na rozmowy i poczęstunek..

Nasze Szkolne Koło Wolontariatu reprezentowali najaktywniejsi w I semestrze: Agata, Angelika, Jola, Kamila, Klaudia, Malwina, Kacper, Karol, Sebastian, Wojtek oraz p. Aleksandra i Barbara

Aleksandra Smutnicka
Fot. Marcin Wiśniewski

Naszym okiem - Czarny czwartek

7 marca 2011r. wybraliśmy się do kina "Helios" w Gorzowie Wlkp. na nowo powstały film "Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł". Poniżej fragmenty recenzji filmu przygotowane przez uczniów kl. 3 TF.
Plakat filmu prezentujemy dzięki uprzejmości kina "Helios".

Aleksandra Smutnicka

Recykling, czyli przyjemne z pożytecznym

Czterokrotnie, czyli 24 i 28.02 oraz 10 i 15.03. 2011r. spotkaliśmy się po południu w szkole, by pomóc rodzicom Juliana w segregacji plastikowych nakrętek. Rzecz o tyle ważna, że kilkakrotnie zmienia się cena ich skupu, jeśli są posortowane. Razem z Tatą oraz Dziadkami Julka pracowaliśmy po 3-4 godziny. Choć zajęcie było nużące, ale wymagało skupienia i dokładności. Przy pracy można było oczywiście pożartować, pośpiewać, posłuchać muzyki i utrwalić co nieco z chemii czy ochrony środowiska ;)

Aleksandra Smutnicka
fot. S. Jolanta Marek SM

Muzyczne dary

czekamy na swoje 5 minut przygotowania przygotowania Nasza szkolna edycja "mam talent", czyli poszukiwania lubiących śpiewać i grać na instrumentach muzycznych wyłoniła śmiałków, którzy w dwa tygodnie przygotowali pod kierownictwem s. Jolanty scholę na rekolekcje szkolne 28-30.03.2011r. Bardzo dobrze ich było słychać w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. Dobrze się też z nimi śpiewało, bo przygotowali dla nas śpiewniki :)

Aleksandra Smutnickafot.
S. Jolanta Marek SM